Botoks Nedir, Nasıl Yapılır?
RANDEVU TALEP ET

Online Randevu Talebi

Bellaplast Lazer & Estetik Cerrahi Merkezi online randevu talebi sistemi

 

Botoks Nedir, Nasıl Yapılır?

botoks nedir

Botoks, cildimizde meydana gelen kırışıklarla ve çizgilerle ilgili tedavi yöntemi olarak adlandırılır. Aslında botoks, “Clostridium botulinum” isimli bakteriden elde edilen laboratuvar ortamında oluşturulmuş tıbbi bir proteindir. Bu protein, çok uzun zamandır oftalmolojik (göz) ve nörolojik (sinir) hastalıkların tedavisinde önemli ölçüde başarılı şekilde kullanılmaktadır. Cilt üzerinde meydana gelen kırışıklıkları gidermek amacıyla ise yaklaşık 10 yıldan bu yana güvenli ve başarılı bir şekilde kozmetik alanında kullanılmaktadır.

Botoks Nedir, Nasıl Yapılır?

Yaşlanma, stres, güneş ışınlarına maruz kalma, sigara kullanımı, yaşam alanlarında hava kirliliği, beslenme ve menopoz gibi daha pek çok faktör hücre düzeyinde serbest radikallerin üretimini hızlandırıp, ciltteki kırışıklıkları meydana getirir. Yaşlanma konusu herkes için kaçınılmaz bir durum olsa da, bu tip durumların etkilerini azaltmak ve ilerlemesini geciktirmek kişilerin kendi elindedir.

Botoks Kimlere Uygulanır?

Botoks, özellikle yüz ve boyun bölgesinde karşılaşılan cilt kırışıklıkları tedavisi için tercih edilir. Hamile ve emziren kadınlar için botoks asla önerilmez. Botoks için uygulamada yaş aralığı da 18-65 yaş arasıdır. Botoksun çoğunlukla kullanıldığı bölgeler ise:

  • Ağız çevresinde oluşan ince çizgiler,
  • Göz çevresindeki çizgiler ve kaz ayaklar
  • Boyundaki kırışma ve çizgiler,
  • Kaş çatmadan kaynaklanan iki kaş arasındaki çizgiler,
  • Alındaki çizgilerdir.

Botoks uygulama yapıldıktan sonra 3 ila 6 ay arasında etkisini göstermektedir. Düzenli olarak yapılan uygulamalarda ise bu süre 8 ila 10 aya kadar uzayabilir.

botoks

Botoks Nasıl Uygulanır?

Cildinizde yaşadığınız kırışıklıklarla ilgili öncelikle kendinizi rahat hissedeceğiniz ve konusunda uzman olan bir doktorla yola çıkmalısınız. Botoks öncesi ve sonrasını, ayrıca botoks ile ilgili kafanızı kurcalayan tüm soruları, beklentilerinizi ve korkularınızı doktorunuzla paylaşarak ilk adımı atabilirsiniz. Doktorunuz size botoks ile ilgili detaylı bilgi vererek öncelikle sizin her konu ile ilgili tüm detayları öğrenmenizi sağlar. Botoks uygulaması öncesinde kırışıklık yaşadığınız bölgelerde cildinizin kas yapısı ve cildinizin özellikleri incelenir. Her cilt tipi ve her kas özellikleri için farklı şekilde ön hazırlık yapılır.

Botoks uygulaması yapılmadan önce, botoks uygulaması yapılacak cilt bölgesine ilk olarak lokal anestezi ile uyuşturacak olan krem sürülür. Hastanın kas ve cilt tipine göre önceden belirlenen bölgelere çok ince uçlu iğneler yardımıyla küçük dozlarda enjeksiyon yapılır.

Botoks tedavisi küçük bir uygulamadır ve yaklaşık olarak 10-15 dakika kadar  sürmektedir. Cildinize enjeksiyon yapıldığı zaman, sadece yapılan bölgede etkisini gösterir. Kan dolaşımına karışmaz. Botoks uygulaması yapıldıktan sonra 2 hafta içerisinde etkisi görülmeye başlanır.

Botoks Nasıl Etki Eder?

Yüzümüzde zamanla sürekli yapılan kas hareketleri nedeniyle ciltte kırışıklıklar meydana gelir. Yüz ifade çizgileri dediğimiz bu çizgiler; mimik hareketleri sırasında (kaş çatma, alın kaldırma, gülme) cilt altındaki küçük kasların kasılmalarıyla oluşur. Bu kasların kasılması ise zaman içinde cilde yerleşir ve kalıcı çizgilerle kırışıklıklar oluşur.

Botoks ise, enjeksiyon uygulaması yapılan bölgenin altında bulunan sinirleri geçişi olarak bloke edip “kas kasılmasını engeller” , bu şekilde de gergin kalmasını sağlar.

Bu çizgiler ve kırışıklıklar ancak erken dönemde yapılacak botoks tedavisiyle düzeltilebilir.

Botoks Erken Yaşlarda Yapılabilir mi?

Botoks tedavisine başlamak için ileri yaşa gelmek de beklenmemelidir. Kişinin kas ve cilt yapısına göre erken yaşlarda uygulama gereği olabileceği gibi, çok daha ileri yaşlarda bile bu ihtiyaç olmayabilir.

Yüzde cilt üzerinde çizgilerin yeni başladığı dönemde botoks’la çok iyi sonuç verecektir. Daha ileri yaşlarda görülen derin kırışıklıklarda ise sadece botoks yeterli olmaz. Dolgu maddesi enjeksiyonu, lazer ve peeling tedavileri de gerekebilir. Bu nedenle erken başlanan botoks tedavilerinde daha başarılı ve daha doğal sonuçlar elde edilir.